Holenie klasickou žiletkou – tipy a triky pre dokonalé oholenie

Elektrické holiace strojčeky a zastrihávače sa v dnešnej dobe tešia veľkej popularite. Napriek tomu sú klasické čepeľové žiletky stále v prevahe. Nájdete ich v každom supermarkete či drogérii za veľmi priaznivé ceny. Ako sa však takou žiletkou holiť a prečo môže byť výhodnejšia ako moderné elektrické strojčeky? Na tieto otázky sa vám pokúsime odpovedať v našom dnešnom sprievodcovi holením žiletkou.

  1. Najskôr pokožku hydratujte

Na dokonalé oholenie vám bohužiaľ nebude stačiť len samotná žiletka, pena a voda po holení. Celý proces holenia by ste mali začať dostatočnou hydratáciou pokožky na tvári. Nemáme samozrejme na mysli kozmetiku, ale obyčajnú vodu z vodovodu. Opláchnutie tváre studenou vodou obmedzí podráždenie počas holenia a zníži riziko porezania. Studená voda zároveň sťahuje cievy, takže ak sa nebodaj porežete, krv by sa mala zastaviť rýchlejšie.

  1. Naneste prostriedok na holenie

Nezáleží na tom, či holdujete gélu, paste alebo pene, dôležité je predovšetkým nanášanie. Zamerajte sa na to, aby ste mali prostriedku na pokožke dostatok a aby bol nanesený rovnomerne. Gél či pena na holenie opäť pomáhajú hydratovať pokožku, no zároveň umožňujú čepieľkam lepšie kĺzať. Nanesením tak zabránite zadrhávaniu žiletky a podráždeniu.

  1. Ako sa holiť so žiletkou?

Konečne sa presúvame k samotnému holeniu. Holiť by ste sa mali ľahkými a jemnými pohybmi žiletkou. Neponáhľajte sa a sústreďte sa na smer čepieľok. Čím viac budete so žiletkou pohybovať do strán a nie zhora dole, tým viac budete riskovať porezanie. Pre holenie kontúr sú ideálne žiletky s flexibilnou čepeľou. Avšak aj so základnou jednorazovou žiletkou sa zvládnete oholiť dohladka.

Žiletku pravidelne oplachujte a v prípade potreby „oklepte“ o umývadlo. To samozrejme neplatí pri holení s precíznymi žiletkami, ktoré by sa mohli poškodiť. Na odvekú otázku, či sa holiť v smere alebo proti smeru vyrastania chĺpkov, asi nikdy nenájdeme odpoveď. Mnohí odborníci však odporúčajú využívať oba smery. Dôvod spočíva v tom, že chlpy na tvári nám vyrastajú do všetkých smerov.

Náš TIP:

Smer holenia zvoľte aj podľa toho, ktorý je vám najpohodlnejší.

  1. Záver holenia nesmiete zanedbať

Prebytočnú penu na holenie vám v žiadnom prípade neodporúčame utrieť do osušky a holenie tým ukončiť. Akonáhle ste s holením hotoví, tvár a krk si poriadne umyte ideálne studenou vodou. Dbajte o to, aby ste zmyli všetky zvyšky prostriedku na holenie. Následne si tvár osušte a rovnomerne na ňu naneste vodu po holení. Tá spomalí či úplne zastaví prípadné krvácanie, zmierni podráždenie a tvári dodá sviežu vôňu. Ak nie je vaša použitá žiletka jednorazová, poriadne ju vyčistite, nechajte osušiť a odložte na suché miesto.

Holenie tradičnou žiletkou má svoje čaro z viacerých dôvodov. Nie ste odkázaní na prívod elektriny či nabitú batériu, žiletka ponúka bezkonkurenčne hladké oholenie a jej obstarávacia cena je rádovo nižšia ako u elektrických konkurentov. Holenie žiletkou ale má svoj špecifický priebeh. Ak sa budete držať našich krokov k dokonalému oholeniu, dožičíte si príjemný zážitok z holenia a znížite riziko porezania.