AKO SI UPRAVIŤ HOME OFFICE, ABY SA VÁM LEPŠIE PRACOVALO?

Prácu z domu si v posledných mesiacoch vyskúšali státisíce Čechov. Okrem nesporných výhod, ako je úspora času, so sebou home office nesie aj niektoré mínusy, napríklad monotónnosť alebo chýbajúci sociálny kontakt. Pokiaľ aj naďalej budete z domova pracovať, skúste sa od kuchynského stola presunúť do pracovne alebo aspoň pracovného kúta. Ako na to?

Najskôr to vyzeralo na pár týždňov, potom sa home office pretiahla na celé mesiace. Čoskoro vyšlo najavo, že pracovať z gauča sa veľmi nedá, hoci to najskôr vyzeralo lákavo. Aby ste odviedli dobrú prácu, potrebujete mať dobre vybavené pracovisko, a platí to aj o home office. Mnohé domácnosti tak v poslednej dobe menili usporiadanie svojho bytu, objednávali nábytok alebo navyšovali kapacitu pripojenia k internetu.

NADŠENIE Z HOME OFFICE VYPRCHALO
Podľa nedávneho prieskumu, ktorý si nechala spracovať Raiffeisen stavebná sporiteľňa, si prácu z domu za posledný polrok vyskúšal každý siedmy Čech. Nie všetkým ale takýto spôsob výkonu povolania vyhovoval. „Hoci sa často o home office hovorí ako o benefite, náš prieskum ukázal, že viac ako polovici ľudí tento spôsob práce nevyhovuje. Príčinou môže byť aj fakt, že len máloktorá domácnosť je na ňu dostatočne vybavená, či už technicky alebo zodpovedajúcim nábytkom,“ hovorí Lenka Molnárová, tlačová hovorkyňa Raiffeisen stavebnej sporiteľne.

Viac ako štvrtina opýtaných, ktorých sa home office týka, musela tiež čeliť nedostatku pracovného priestoru a miestností. Väčšinou sa ale uspokojila s provizóriom a situáciu nijako neriešila. Tretina ľudí sa potom pustila do zmeny usporiadania bytu. Ďalším častým problémom bola nedostatočná kapacita pripojenia k internetu alebo nedostatok počítačového vybavenia. „Mnohé domácnosti si počas pandémie uvedomili, najmä ak mali navyše deti na dištančnej výučbe, že by sa potrebovali presťahovať do väčšieho alebo zrekonštruovať existujúce bývanie,“ dodáva Lenka Molnárová.

VYBUDUJTE SI PRACOVNÝ KÚT
V domácnostiach, kde to priestor umožňoval, vznikali pracovne alebo aspoň pracovné kúty. Teraz sa ľudia vracajú do svojich kancelárií, ale niektoré firmy home office stále podporujú. Nie je tiež vylúčené, že sa lockdowny budú opakovať, pokiaľ pandémia koronaviru opäť zosilní. V takej chvíli sa oplatí mať doma dobre zariadenú kanceláriu. Niektoré podniky pritom svojim zamestnancom na home office prispievajú a čiastočne tak kompenzujú napríklad náklady na obstaranie správnej stoličky alebo stola.

Leto je pritom ideálnym obdobím vybaviť si svoju domácu kanceláriu. Pekné počasie praje rekonštrukciám aj výmaľbám. Pokiaľ to priestor vášho bytu alebo domu umožňuje, možno môžete vybudovať priečku a oddeliť tak časť obývacej izby, aby vznikol samostatný pracovný kút. Záleží potom na tom, čo všetko vo svojej kancelárii potrebujete – pokiaľ vám stačí len malý pracovný stôl a stoličky, taká pracovňa sa vtesná aj do menšieho bytu.

ČO BY V HOME OFFICE NEMALO CHÝBAŤ?
Medzi základné prvky home office patria: stolička, pracovný stôl a počítač, prípadne externý monitor. K tomu pridajte vybavenie a ďalšie doplnky potrebné pre svoju prácu a máte postarané.

Ergonomická stolička. Sedieť dlhodobo na kuchynskej stoličke sa nedá. Dobrá pracovná stolička poskytuje kvalitnú oporu chrbtu a telu umožňuje pohyb. Je to dôležité, ak presedíte aj niekoľko hodín denne v kuse.
Pracovný stôl. Môžete si zaobstarať klasický písací stôl, sklápací stôl alebo výškovo nastaviteľný stôl. Ten vám umožní striedanie práce postojačky a posediačky, čo je podľa odborníkov oveľa lepšie pre vašu kondíciu. Rôzne štúdie ukazujú, že striedanie sedenia a práce v stoji podporuje kreativitu a produktivitu. Napríklad vám nakoniec na stôl prispeje aj zamestnávateľ.
Hrbiť sa nad notebookom nie je dlhodobo pohodlné. Vašim očiam aj chrbtu uľaví externý monitor, najlepšie ak si ho dáte do správnej vzdialenosti a výšky.

Domácu kanceláriu si potom dovybavte podľa potreby. Možno, že budete mať ešte miesto na polici alebo na pojazdný kontajner so zásuvkami, kam po práci schováte všetky dokumenty a papiere, aby ste pomyselne vystúpili z pracovného procesu a vrátili sa domov.

MYSLITE I NA ÚSPORY ENERGIÍ
Práca z domu potom pochopiteľne zvyšuje aj spotrebu energií, pretože máte celý deň zapnutý počítač, Wi-Fi, možno aj tlačiareň. Do toho je v prevádzke kávovar, rýchlovarná kanvica. Okrem toho svietite, kúrite, splachujete toaletu. Jednotlivo ide síce o drobné náklady, ale vo výsledku môže účet za energie vyrásť o desiatky až stovky korún mesačne.

Na koľko zhruba vyjde jeden deň v home office spočítala energetická spoločnosť EPET. Uvažovala pritom s priemernou cenou 4 koruny za kilowatthodinu.

Wi-Fi modem – 0,3 korún
notebook – 1 korún
stolný počítač – 2,6 korún
monitor – 1 korún
reproduktory k PC – 0,9 korún
stolná lampa – 0,7 korún
atramentová tlačiareň – 0,5 korún
rádio – 2,9 korún
kávovar – 2,3 korún
rýchlovarná kanvica – 1,9 korún