Polarizačné slnečné okuliare – v čom sú vlastne také špeciálne?

S pojmom „polarizačné slnečné okuliare“ ste sa už pravdepodobne stretli. Vedeli by ste však aj vysvetliť v čom spočívajú ich výhody? Prečítajte si o polarizačných filtroch viac a možno zistíte, že práve táto kategória slnečných okuliarov je to, čo vaše oči skutočne potrebujú.

Ako funguje polarizačný filter

Každé slnečné okuliare sú vybavené UV filtrom, ktorého úlohou je absorbovať určité percento slnečného žiarenia a chrániť tak zrak. Slnečné okuliare s polarizačným filtrom majú okrem toho schopnosť pohlcovať aj tzv. horizontálne svetlo.

Horizontálne svetlo predstavuje odrazy svetla, ktoré na naše videnie pôsobia rušivo a majú tendenciu oslepovať. S týmto typom odrazov sa najčastejšie stretnete pri pohľade na lesklé povrchy, akými sú

Výhody polarizačných okuliarov

Existujú situácie, v ktorých polarizačné okuliare oceníte omnoho viac, než bežné sklíčka. V prípade, že ste vodič motorového vozidla, polarizačný filter môže byť pre vás priam nutnosťou. Práve za volantom neraz dochádza k prudkým svetelným odrazom, kvôli ktorým môže byť vaša viditeľnosť znížená. Polarizačný filter umožní šoférovať bez vyrušenia.

Polarizačnými slnečnými okuliarmi by nemali pohrdnúť ani lyžiari. Súvislá snehová pokrývka v spojení so slnkom je pre oči nielen nepríjemná, ale oslepenie, ktoré môže na svahu priniesť, môže byť taktiež nebezpečné.

Ak ste sa niekedy plavili na výletnej lodi po mori, možno ste pri pohľade na vodnú hladinu zažili neznesiteľné pálenie v očiach, ktoré vám nedovoľovalo vychutnať si krásy okolo seba. Polarizačný filter sa postará o odstránenie týchto rušivých vnemov a zachová len čistú hĺbku vertikálneho svetla.

Sú vaše okuliare skutočne polarizačné?

Najjednoduchší spôsob ako zistiť, či sú vaše okuliare skutočne polarizačné, alebo sa takouto nálepkou len nezaslúžene pýšia, je vyskúšať ich v akcii.

Pozrite sa na lesklý povrch, od ktorého sa odráža priame slnko. Môže to byť už spomínaná mokrá vozovka, vodná hladina alebo obyčajný časopis s lesklým papierom. Ste schopní pred sebou jasne vidieť daný obraz alebo cítite „oslepenie“ z odrazených lúčov svetla? Odpoveď na túto otázku vám dá odpoveď na to, či sa vo vašich okuliaroch nachádza kvalitný polarizačný filter.

Dôležitú indíciu môže poskytnúť tiež otočenie okuliarov do 60° uhla. Už pri nákupe si v niektorých prípadoch môžete všimnúť nálepku umiestnenú do rohu okuliarov. Pri ich otočení do spomínaného 60° uhla táto nálepka, a tiež plocha pod ňou, stmavne. Rovnaký efekt docielite, ak polarizačné okuliare položíte pred displej monitora – pri otočení do 60° uhla sa polarizačné okuliare stanú nepriehľadnými.

Podľa akých ďalších kritérií postupovať pri výbere polarizačných okuliarov? Zamerajte sa v prvom rade na farbu šošoviek. Tá nie je len otázkou vkusu – určuje, aké farby budú vaše okuliare primárne odrážať. Vo výsledku tak môže nosenie rôznej farebnej škály šošoviek ovplyvniť skreslenie vášho videnia.

Dôležitým parametrom je tiež materiál. z ktorého sú okuliare vyrobené. Všímajte si aj priľnavosť rámu k vašej tvári. Tá by mala byť čo najvyššia a bez zbytočných medzier. Okuliare (predovšetkým tie outdoorové) by mali na tvári tiež pevne držať.

Plánujete investovať do skutočne kvalitného modelu polarizačných okuliarov, na ktoré sa budete môcť spoľahnúť? Neváhajte pri nákupe využiť zľavové kupóny. Navštívte napríklad e-shop eyerim.sk a vyberte si z bohatej ponuky overených značiek okuliarov. Nezabudnite pritom na Eyerim zľavový kód, vďaka ktorému pri nákupe ušetríte.