Polícia preveruje možné spáchanie vojnových zločinov

Policajti z Národnej centrály proti organizovanému zločinu preverujú možné spáchanie vojnových zločinov.

Polícia zhromažďuje svedectvo utečencov, ktorí utiekli pred vojnou do SR, pravdepodobne z Ukrajiny. Vyplýva to z tlačového správy Vrchného štátneho zastupiteľstva v Prahe, ktoré prípad dozoruje.

Polícia sa zaoberá podozrením na spáchanie zločinu použitia zakázaného bojového prostriedku a nedovoleného vedenia boja. Za tento trestný čin hrozí až dvadsaťročné väzenie, prípadne výnimočný trest.

Na Ukrajine sú ohrozené životy 2,7 ​​milióna ľudí so zdravotným postihnutím, informovalo OSN

„Cieľom riadenia je zabezpečiť dôkazy o vojnových zločinoch prostredníctvom svedkov, obetí, ktorí hľadajú ochranu pred vojnou na území Českej republiky,“ uviedla vrchná štátna zástupkyňa Lenka Bradáčová.

Na zaznamenávanie svedectva utečencov z Ukrajiny ohľadom vojnových zločinov vyzvala pri návšteve SR na začiatku apríla eurokomisárka pre vnútorné veci Ylva Johanssonová. Minister vnútra Vít Rakúšan k tomu uviedol, že pracovníci v asistenčných centrách sa už na túto problematiku pri vstupných pohovoroch zameriavajú a upozorňujú utečencov na to, že sa môžu so svojimi zážitkami obracať na českú políciu.

Expertka na ľudské práva Monika Mareková v marci na workshope na tému rusko-ukrajinského konfliktu uviedla, že vojnové zločiny či zločiny proti ľudskosti spáchané na území Ukrajiny by mohla stíhať aj Česká republika, rovnako ako ktorýkoľvek ďalší štát, ktorého trestný zákonník tieto trestné činy obsahuje.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram