Útoky na slovenské weby pokračujú. Napadnutý je aj web vlády

Útoky hackerov na niektoré české weby pokračujú podľa Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) aj dnes, zaútočili napríklad aj na web vlády či samotný NÚKIB.

Závažné dopady úrad neeviduje. ČTK to povedala hovorkyňa NÚKIB Alena Minxová. Na útoky hackerov kybernetický úrad upozornil v stredu, týkali sa napríklad webov niektorých regionálnych letísk alebo Českých dráh. K útokom sa prihlásila proruská hackerská skupina Killnet.

Podľa NÚKIB išlo o takzvané DDoS útoky. Spočívajú v tom, že z neznámych IP adries zo zahraničia príde v jeden okamih mnoho otázok a stránky prestanú fungovať, takzvane spadnú. Užívatelia sa tak na napadnutý web nedostanú. Na web vlády sa teraz síce je možné pripojiť cez prehliadač Firefox, nefunguje napríklad ale cez Microsoft Edge, web je nedostupný.

Na slovenské systémy zaútočili ruskí hackeri, dáta občanov podľa Rakúšana neunikli

České dráhy napríklad riešili problém s výpadkami mobilnej aplikácie Môj vlak, nefungoval on-line nákup lístkov, problémy boli aj s vyhľadávaním spojov. Napadnutý bol aj portál verejnej správy portal.gov.cz, uvádzal, že „práve prebieha technologická odstávka za účelom posilnenia bezpečnosti webu“. Útokom čelili napríklad aj weby karlovarského, pardubického či ostravského letiska.

Minister vnútra Vít Rakúšan v stredu uviedol, že na systémy českých štátnych i súkromných inštitúcií viedli kybernetický útok ruskí hackeri, žiadne informácie a súkromné ​​dáta občanov podľa neho neunikli. K útokom sa prihlásila hackerská skupina Killnet. Podľa nej išlo o desiatku napadnutých webov. Volala napríklad aj Komerční banku, ktorá ale žiadny takýto útok podľa zistení ČTK nezaznamenala. Neskôr ale pribudli ďalšie weby.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram