Na slovenské systémy zaútočili ruskí hackeri, dáta občanov neunikli

Na systémy českých štátnych i súkromných inštitúcií viedli kybernetický útok ruskí hackeri. Na tlačovej konferencii po dnešnom rokovaní vlády na zámku Štiřín to povedal vicepremiér a minister vnútra Vít Rakúšan.

Žiadne informácie a súkromné ​​dáta občanov neunikli, doplnil. Polícia na twitteri informovala o tom, že sa prípadom takzvaných DDoS útokov zaoberá Národná centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Od utorkového večera je cieľom kyberútoku portál verejnej správy. Ministerstvo vnútra preto web odstavilo a posilňuje jeho bezpečnosť, povedal na otázku ČTK Adam Rözler z tlačového odboru ministerstva. Portál občana, ktorý umožňuje napríklad elektronicky zažiadať o výmenu vodičského preukazu, funguje podľa vnútra normálne.

Hrozí, že dodávatelia IT z Ruska nesplnia záväzky, varuje úrad pre kybernetickú bezpečnosť

Národný úrad pre kybernetickú bezpečnosť (NÚKIB) dnes uviedol, že na niektoré české weby zaútočili hackeri. Situáciu úrad vyhodnocuje, závažné dopady zatiaľ neeviduje. Podľa NÚKIB išlo o DDoS útoky, ktoré spočívajú v tom, že z neznámych IP adries zo zahraničia príde v jeden okamih mnoho otázok a stránky prestanú fungovať, takzvane spadnú. Užívatelia sa tak na napadnutý web nedostanú.

„V tomto prípade máme detekované, že išlo o útok ruských hackerov na české systémy,“ povedal Rakúšan. Podľa neho je nutné sa pripraviť na to, že Rusko v súčasnej geopolitickej situácii nepovažuje Česko za priateľskú krajinu. \“Útok bol vedený proti Českej republike, jej štátnym a súkromným inštitúciám,\“ dodal.

„Všetky systémy, ktoré obsahujú akékoľvek dáta o občanoch Českej republiky, odolali útoku. Môžem všetky ubezpečiť, že žiadne informácie a súkromné ​​dáta občanov Českej republiky sa nikomu nedostali do rúk, kam by sa dostať nemali,“ uviedol Rakúšan a z pohľadu ministerstva vnútra označil útok za neúspešný.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram