DVE FARBY ROKA 2022: KTORÚ POZVETE DO SVOJHO BYTU?

Už sme si zvykli, že aj interiéry podliehajú trendom. Každý rok patrí inej farbe. Tento rok vyhral odtieň Very Peri – červeno-fialovo-modrý odtieň, ktorý pripomína čučoriedky. Populárna je tiež olivovo šedá. S trochou odvahy môžete obe farby kombinovať. Alebo si vybrať iba jednu. Pripravili sme pre vás inšpiráciu, ako na to.

Farbu roka vyhlasuje každoročne Inštitút Pantone. Pre rok 2022 nám odborníci vybrali modrý odtieň s červeným podtónom, ktorý pripomína farbu šupky čučoriedok a hovoria mu Very Peri. Vzorkovníky Pantone sú používané pre textil, grafiku, design aj priemysel. Ide o celosvetovo uznávaný farebný štandard, ktorý sa potom objavuje v rôznych oblastiach, či už je to móda alebo interiér. Vo farbe Very Peri sa tak teraz objavujú nielen bytové doplnky, ale napríklad aj kusy nábytku, ako je napríklad sedačka alebo komoda.

PREČO FARBA VERY PERI?
Farba roku 2022 je ojedinelá a úplne nová. Bola totiž novo vytvorená. Kombinácia červených, fialových a modrých tónov spája fyzický a digitálny svet, v ktorom sa pohybujeme stále viac. Je symbolom toho, že digitálny svet má svoje pevné miesto v našich životoch.

„Táto farba vyjadruje radostný postoj a dynamickú prítomnosť, ktorá podporuje odvážnu kreativitu,” uviedla k výberu odtieňa výkonná riaditeľka Inštitútu farieb Pantone Leatrice Eisemanová.

Farbu Very Peri veľmi dobre poznajú ľudia generácie Z (narodení od 90. rokov do roku 2012), pretože sa hojne používa práve v digitálnom svete. Podľa expertov na farby pomáha tento odtieň rozširovať hranice reality a otvára dvere do dynamického virtuálneho sveta, kde môžeme skúmať a vytvárať nové farebné možnosti.

FARBA VERY PERI V INTERIÉRI
Samotný inštitút Pantone odporúča Very Peri kombinovať s pastelovými tónmi, rozumie si aj s niektorými odtieňmi zelenej, hnedej a ružovej. Jej tóny korešpondujú aj s odtieňmi levanduľovej a orgovánovej. Kombinovať ju je možné aj s výraznou žltou.

Vynikne teda v minimalistickom interiéri zariadenom v chladnejších tónoch dreva alebo v miestnosti plnej izbových rastlín. Domácnosť bohatú na farby zase harmonicky doplní a nebude zbytočne vyčnievať.

OLIVOVO ŠEDÁ FARBA V DOMÁCNOSTI
Pokiaľ je pre vás farba Veri Peri príliš zvláštna a nesúznite s tým, čo vyjadruje, môžete siahnuť po tohtoročnej dvojke – olivovo šedom odtieni. Tá odkazuje k prírode, odolnosti, húževnatosti, pokoju a pohode.

Olivovo šedý odtieň je v podstate univerzálny, a tak sa hodí do akéhokoľvek interiéru. Možno ju použiť namiesto ostatných neutrálnych farieb, ako je napríklad šedá, béžová alebo okrová. Kombinovať ju môžete s čiernou aj s dekórom dreva. Dobre si sadne s tradičným dreveným nábytkom. Interiér oživíte pridaním výraznejších farieb, napríklad žltej alebo červenej.

Home interior of modern living room with armchair and bookshelf 3d rendering

STAČÍ NIEKOĽKO BYTOVÝCH DOPLNKOV
Meniť rok čo rok interiér podľa aktuálnych farebných trendov nie je v silách bežného smrteľníka. Pokiaľ ale radi idete na modernej vlne, skúste si v odtieňoch roku 2022 zaobstarať pár doplnkov.

Niekedy stačí naozaj jednoduchá obmena: napríklad si môžete zaobstarať nové prestieranie, závesy, koberčeky alebo vankúšiky. Pridať môžete aj pár dekoratívnych prvkov, napríklad vázy alebo kvetináče.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram