Pripravujete nehnuteľnosť na prenájom? Takto sa z nej nestane čierna diera na peniaze!

Prenajímanie nehnuteľností sa môže mnohým zdať ako bezstarostná cesta k pravidelnému finančnému príjmu, a to dokonca s minimom starostí. Ideály sú však v tomto smere veľmi často poriadne vzdialené od reality a z prenajímania sa ľahko môže stať nočná mora. Pri prenájme nehnuteľnosti sa preto oplatí postupovať obozretne a prijať niektoré opatrenia, ktoré vám pomôžu obmedziť číhajúce riziká.

Stanovte si stratégiu – čo, komu a za koľko budete prenajímať?

Úplným základom je stanoviť si hneď na začiatok stratégiu. Vychádza nielen z toho, akú nehnuteľnosť budete prenajímať, ale aj od vašich očakávaní. Mali by ste poznať odpovede na otázky, komu a za akú cenu chcete nehnuteľnosť prenajať. Preferujete skôr krátkodobé prenájmy za vyššiu cenu, avšak s potenciálne väčšími starosťami, alebo uprednostníte skôr dlhodobého nájomníka hoci aj za nižšiu cenu?

Zostavenie stratégie v každom prípade záleží aj od lokality a stavu nehnuteľnosti. V prípade, že stav nie je najlepší, oplatí sa vám, aby prišiel kúrenár Bratislava, prípadne ostatní majstri a dali všetko do poriadku, alebo sa uspokojíte s nižším nájomným?

Ak ste si kúpili investičný byt a chcete, aby vám nájomné pokrývalo splátku hypotéky, možno vás bude lákať stanoviť výšku nájomného práve podľa vášho záväzku. Treba si však uvedomiť, že trhové nájomné môže byť celkom odlišné a preto by ste pri určovaní výšky mali vychádzať predovšetkým z neho.

Pamätajte, že na vyššie nájomné získate záujemcov o niečo ťažšie, kdežto pri nižšom nájomnom o záujemcov nebudete mať núdzu, no jeho následné zvyšovanie môže byť problematické. Toto pravidlo však opäť neplatí univerzálne pre všetky nehnuteľnosti. Ak ponúknete niečo navyše, ako napríklad prémiové vybavenie, automatické pohony brán v komerčnom objekte alebo vytasíte iné eso, ktoré nemajú konkurenční prenajímatelia, môžete si s kľudným svedomím pýtať aj vyššiu sumu.

Pri určovaní stratégie nezabúdajte ani na časové hľadisko. Oplatí sa vám na nájomníka čakať dlhšie a nechať nehnuteľnosť neobsadenú, alebo je pre vás prioritou maximálna obsadenosť aj za cenu nižšieho nájomného?

Ako pripraviť nehnuteľnosť na prenajímanie?

Určite poznáte to staré známe, že „z cudzieho krv netečie“. Môžete preto predpokladať, že nehnuteľnosť a jej vybavenie bude počas prenájmu vystavené väčšej záťaži a rovnako väčšiemu riziku poškodenia. Oplatí sa preto popremýšľať nad zariadením, jeho cenou a tiež vyhotovením.

Vo všeobecnosti odporúčame vyberať materiály odolnejšie voči opotrebovaniu. Zariaďte priestor tak, aby vydržal aj dlhšie obdobie prenájmov bez väčších problémov, čím sa vyhnete častým rekonštrukciám a opravám. Hoci takéto zariadenie môže byť o trochu drahšie ako to, ktoré je cenovo najdostupnejšie, v dlhodobom časovom horizonte práve v tomto smere ušetríte. V prenajímaných bytoch či domoch sa veľmi dobre uplatnia napríklad aj kuchyne z Hanák showroom, ktorú sú nielen funkčné a odolné, ale aj vizuálne atraktívne. Hovorí sa predsa, že najprv „vyberajú oči“ a v záplave inzerátov nehnuteľností na prenájom to nie je inak.

Pri zariaďovaní priestorov na prenájom, ak nejde o špecifické požiadavky budúceho nájomníka, sa oplatí staviť na nadčasové riešenia a príliš neexperimentovať. Biele steny, kúpeľňa s neutrálnym dizajnom a jednoducho zariadená obývačka so všetkým, čo bežný človek potrebuje určite nebudú krokom vedľa. Výhodou jednoduchého zariadenia je aj to, že ho zvládnete napríklad aj sami počas víkendu. Oblečiete si maskáčové nohavice na prácu, obeháte niekoľko hobby marketov a obchodov s nábytkom, a raz dva máte hotovo.

Foto: elements.envato.com