Veľké škody môže spôsobiť aj nenápadný únik vody v byte: ako odhaliť príčinu?

Úniky vody patria v domácnostiach medzi najbežnejšie poruchy a obsadzujú tiež horné priečky štatistík poisťovní. Práve poškodenie vodou patrí dlhodobo medzi najčastejšie likvidované poistné udalosti v nehnuteľnostiach. Často sa poruchy potrubia prejavujú zatopením, no minimálne rovnako nepríjemné sú aj nenápadné úniky vody s miernejšími prejavmi, a práve na tie sme sa zamerali.

Skôr ako nastane zatopenie

Poruchu potrubia tzv. tlakovej vody spoznáte pomerne rýchlo. Taká voda totiž strieka a veľmi rýchlo dochádza k zatopeniu priestorov a tým pádom aj havarijnej situácii. Výrazné a rýchlo sa rozširujúce priesaky určite neprehliadnete a v týchto prípadoch je lokalizácia úniku vody spravidla celkom jednoduchá a rýchla.

Odhalenie úniku a odstránenie príčiny havarijného stavu tak často nasleduje v krátkom časovom slede. Omnoho horšie je ale odstraňovanie následkov, pretože masívny únik vody sa dokáže postarať o hotovú katastrofu. Čaká vás minimálne sanácia podlahy, čistenie kobercov v Bratislave a dôkladné vysušenie zasiahnutých priestorov. Celý proces je pritom nielen časovo náročný, ale dokáže sa poriadne postarať o prevetranie rodinného rozpočtu. Únik vody však nemusí byť vždy zjavný.

Únik vody môže prebiehať aj mesiace bez odhalenia

Netesnosť odpadového potrubia, prípadne len drobná trhlina v potrubnom spoji môžu spôsobiť, že voda vyteká iba v minimálnych množstvách, prípadne úplne sporadicky. V prípade prierazu odpadového potrubia napríklad v kuchyni sa navyše môže stať, že z času na čas sa miesto priesaku upchá nánosmi a tak sa únik dočasne zastaví. Zákernosť tejto situácie spočíva v tom, že únik môže zostať aj týždne či mesiace bez odhalenia. Počas tohto obdobia už ale murivo nasáva vlhkosť, ktorú už ale po určitom čase neprehliadnete. Zápach a plesnivenie stien je už potom spravidla otázkou pomerne krátkeho času a ak vylúčite iné príčiny, ako povedzme nesprávne osadené plastové vchodové dvere, tak „hlavným podozrivým“ je práve potrubie.

Ani inšpekčná kamera nemusí vždy pomôcť

Nenápadný únik vody vám pomaly môže „zarábať“ na poriadne problémy. Stačí si len predstaviť, že okrem vsakovania vlhkosti do muriva dochádza k hromadeniu vlhkosti aj pod podlahou, čo môže postupne viesť k jej zdúvaniu a v závislosti od materiálu aj k plesniveniu. Ak aj tieto problémy odhalíte, spravidla nie je jednoduché zistiť, kde presne k úniku vody dochádza.

Spôsobov, ako si overiť únik vody v domácnosti je pochopiteľne kontrolou vodomeru. Ak sa koliesko na vodomere pomaly točí aj pri vypnutých kohútikoch, tak problém bude zrejme za vodomerom, teda u vás. Ani táto metóda však nemusí byť vždy spoľahlivá a pri netesnosti odpadového potrubia vám v ničom nepomôže. Riešením je preto jedine odborná detekcia úniku vody, ktorá sa napríklad v uvedenom prípade vykonáva špeciálnou kamerou.

Pomocou nej je možné odhaliť väčšie praskliny a problémy s tesneniami, opäť však v niektorých špecifických prípadoch nemusí stačiť. Ak nepomôže ani táto metóda a potrubie je relatívne dostupné, oplatí sa pátrať po príčine priamo teda demontovaním tej časti potrubia, okolo ktorej sa hromadí najviac vlhkosti.

Ako predchádzať škodám?

Až do odhalenia skutočnej príčiny úniku vody je v prípade vlhnutia stien či podlahy prijať vhodné opatrenia, aby nedošlo k zhoršeniu situácie. V tomto smere pomôže napríklad odvlhčovač či prípravky proti plesniam, samé o sebe tieto opatrenia ale problém nevyriešia. Prechodným zlepšením stavu sa však nenechajte upokojiť a pátrajte po skutočnej príčine vlhnutia a problematických miestach v potrubí.

V prípade potreby prebudovania potrubia nezabudnite na pracovné odevy a detailnú konzultáciu s odborníkom, ktorý vám poradí ten najlepší postup. V prípade, že to situácia dovoľuje, tak prebudovávaní potrubia sa napríklad odporúča aspoň o trošku väčší sklon pre ešte rýchlejšie odtekanie odpadovej vody.

Foto: elements.envato.com