ELEKTRINA LETÍ HORE. ČO SI POČÍTAŤ?

Elektrina zdražuje a energetický trh zažíva búrlivé obdobie. Niektorí dodávatelia situáciu pravdepodobne neustoja a skrachujú. Ľudia sú zmätení a nevedia, aké produkty si vybrať a či dať prednosť fixácii cien, alebo trhovým cenám. Čo sa deje s elektrinou? A ako sa zachovať a mať stále dobré ceny energií?

Zdražuje všetko. Bolo len otázkou času, kedy sa vzbúri aj energia. Veľkoobchodné ceny elektriny rastú už niekoľko mesiacov. Dodávatelia, ktorí elektrinu nakupujú na veľkoobchodných burzách, musia zmeny premietnuť do svojich cenníkov.

Elektrina s dodávkou na nasledujúci rok sa na pražskej energetickej burze teraz obchoduje za cenu vyššiu ako 100 eur, čo je asi 2 530 korún za megawatthodinu. Analytici očakávajú kvôli vysokým veľkoobchodným cenám rast cien pri nezafixovaných produktoch rádovo až o 20 percent, čo môže znamenať, že ľudia si priplatia až tisíce korún. Odborníci sa tiež zhodujú v tom, že veľkoobchodné ceny elektriny ženú nahor hlavne rekordné ceny emisných kvót, ktoré platia uhoľné elektrárne či priemyselné podniky za tonu oxidu uhličitého vypusteného do atmosféry.

Podľa ekonóma Lukáša Kovandu je za rastom cien elektriny súčasná energetická kríza. „Dlhé roky sa zanedbával rozvoj jadrových či uhoľných elektrární, pretože sa verilo, že obnoviteľné zdroje to utiahnu. Teraz je zrejmé, že nie. Napríklad preto, že tento rok v lete nedostatočne fúkalo, a tak sa vo veterných elektrárňach vyrobilo málo elektriny. Teda sa v Európe vracajú do prevádzky už odstavené uhoľné elektrárne,“ napísal v Kovanda vo svojom komentári pre server Kurzy.cz.

ZDRAŽÍ VŠETCI DODÁVATELIA
Prvé zdražovanie sa už pritom začalo. Skokovo nedávno zdražil ČEZ, a to aj fixované produkty. Ceny navyšujú aj menší dodávatelia, ktorí pritom majú svoju obchodnú politiku postavenú na nízkych cenách. Preto niektorým v súčasnej situácii hrozí krach, a tak im nezostáva nič iné ako ceny elektriny navýšiť.

Príkladom je najväčší alternatívny dodávateľ Bohemia Energy. „Všetkým našim zákazníkom odporúčame prechod na dodávku energií za aktuálne veľkoobchodné ceny, ktoré neurčujeme my ako dodávateľ, ale určuje ich trh. Sme presvedčení, že priemerné trhové ceny budú v budúcom roku zhruba na rovnakej úrovni ako štandardné cenníky dominantných dodávateľov,“ uviedla hovorkyňa Bohemia Energy Hana Novotná.

Zdražovanie elektriny je fakt, s ktorým spotrebitelia nič neurobia. Aj tak ale môžu na oznámenie od svojich dodávateľov reagovať a skúsiť si zaistiť najlepšiu možnú cenu na trhu. Ako upozornila spotrebiteľská poradňa dTest, tak niektorí dodávatelia oznamujú zdraženie garantovaných cien (čiže fixovaných cien na dobu určitú). Vlastne sa tým bránia, pretože tieto ceny majú garantovať, ale v poslednom čase ceny energií natoľko narástli, takže to pre nich ekonomicky nedáva zmysel a hrozí im krach.

ZMENY CIEN A CENNÍKOV ELEKTRINY
Mnoho dodávateľov energií tak práve teraz informuje svojich zákazníkov o nutnej zmene cenníka s odôvodnením, že za súčasnej situácie raketového rastu cien už nie sú schopní dodávať energie za pôvodných podmienok, ktoré sľúbili pri uzatvorení zmluvy. „Spotrebitelia sú zmätení. Očakávali, že uzavretie zmluvy na dobu určitú s fixovanou cenou ich práve pred takýmito cenovými výkyvmi ochráni,“ uvádza Eduarda Hekšová, riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest. Podstatou oznámenia dodávateľa je, že ceny energií sa výrazne zvyšujú, a spotrebiteľ tak môže voliť medzi akceptáciou zvýšenia ceny a možností od dodávateľa odísť, čo je právo, ktoré mu v takejto situácii dáva zákon.

Dodávatelia však zvyčajne nemajú právo meniť ceny pri zmluvách uzavretých na dobu určitú s pevne garantovanou cenou. „Napríklad spoločnosť Europe Easy Energy oznámila zvýšenie ceny od 1. novembra 2021, pričom súčasne poučila spotrebiteľa o práve od zmluvy odstúpiť najneskôr 10. deň predo dňom zvýšenia ceny. To je zákonom predvídaný postup pre takýto prípad,“ povedala Eduarda Hekšová. A pokračuje: „Ale kladieme si otázku, či je zmena cenového plánu pri fixovanej cene oprávnená. Napriek tomu, že dodávateľ takú možnosť v cenníku aj v obchodných podmienkach predvída, môže to byť pre spotrebiteľa prekvapivé ustanovenie, o čo by sa mohol v prípadnom spore s dodávateľom oprieť.“

Ak sa ľudia do takejto situácie rozhodnú, musia sa rýchlo rozhodnúť, čo budú robiť. Môžu sa pokúsiť trvať na pôvodne sľúbenej fixovanej cene, čo však môže viesť k sporu s dodávateľom. Alebo môžu využiť situáciu a od dodávateľa odísť a uzavrieť zmluvu o dodávkach s inou spoločnosťou.

HROZIE KRACHY DODÁVATEĽOV
Vybrať si stabilného a silného dodávateľa, ktorý súčasnú situáciu na trhu ustojí, môže byť aj ochrana pred prípadným krachom dodávateľa as tým spojených problémov. Ľudia síce v prípade, keď dodávateľ skrachuje, nezostanú bez dodávok, takáto situácia ale nie je príjemná.

„Vzhľadom na zdražovanie elektriny a plynu na svetových burzách dochádza už aj u nás k prvým úpadkom dodávateľov energií. V takých prípadoch ste ako zákazníci pred prerušením dodávok automaticky chránení inštitútom dodávateľa poslednej inštancie,“ info