KONIEC LETA NA REALITNOM TRHU? ZDRAŽUJÚCE HYPOTÉKY A DOPYT PO NEHNUTEĽNOSTIACH

Ani cez letné prázdniny neutíhol apetít investorov po nehnuteľnostiach. Zháňali sa byty, rodinné domy, chaty, chalupy a tiež zahraničné reality, napríklad pri mori. Pokoj nebol ani na strane hypoték, ktoré postupne zdražujú. Bývanie sa tak stáva na sklonku leta opäť menej dostupné. Čo bude ďalej?

Hypotekárny trh je nepokojný. Úrokové sadzby pomaly zdražujú. Podľa poslednej analýzy poradenskej skupiny Moore Czech Republic patrí priemerná sadzba hypoték v Českej republike dokonca k tým vyšším v rámci Európskej únie. S ohľadom na zvyšovanie sadzby zo strany Českej národnej banky potom odborníci očakávajú ďalšie zdraženie hypoték v nasledujúcich mesiacoch.

Aktuálne banky požičiavajú za priemernú výšku 2,42%. Z pohľadu výšky priemernej sadzby hypoték je Česká republika aktuálne medzi 27 štátmi EÚ na jedenástom mieste, 0,09 percentného bodu za desiatym Holandskom. „Ceny hypoték v holandských bankách ale v posledných mesiacoch klesajú, a tak sa Česko s veľkou pravdepodobnosťou zaradí medzi desať krajín s najvyššou sadzbou,“ dodáva Marcela Hrdá z Moore Czech Republic.

VYŠŠIE SADZBY, VIAC HYPOTÉK
Zrýchlenie rastu priemernej úrokovej sadzby si všíma aj Fincentrum Hypoindex. „Priemerná úroková sadzba hypoték v júli podľa ukazovateľa Fincentrum Hypoindex vzrástla o 10 bázických bodov na 2,23 % p. a. Ide o najväčší nárast priemernej sadzby od decembra 2018, kedy sadzba vzrástla o 13 bázických bodov na 2,91 % p. , hypotekárny analytik spoločnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Do výšky priemernej úrokovej sadzby sa potom podľa Jiřího Sýkoru už prihovára zvyšujúca sa základná sadzba ČNB. „S ohľadom na ďalšie augustové zvýšenie týchto sadzieb sa dá očakávať, že sadzby hypoték aj naďalej porastú a postupne môžu atakovať hranicu 3 % p. a.,“ dodáva.

Priemerná výška hypotéky vzrástla v júli o viac ako 54 tisíc korún na 3 215 153 korún. Za posledný rok sa priemerná hypotéka zvýšila už o takmer pol milióna korún. V ďalšom raste zatiaľ priemernej hypotéke nestojí nič v ceste. Objemy poskytnutých hypoték začali brzdiť, napriek tomu je už isté, že sa rok 2021 zapíše ako najúspešnejší hypotekárny rok v histórii.

Priemernú sadzbu hypoték zvyšujú aj ceny nehnuteľností. A nárast cien neberie – a podľa očakávaní odborníkov ani nebude brať – konca. „Na realitnom trhu nie je jediný dôvod, prečo by sa mal trend zvyšovania cien nehnuteľností zastaviť alebo dokonca obrátiť. A tak je možné, že za pár mesiacov sa dostaneme až k hranici 3,5 milióna korún,“ konštatuje Jiří Sýkora.

CHATY A CHALUPY PORÁD ŤAHNOU
Aj tak je ale apetít investorov stále značný. A je jedno, či ide o nákup rodinných domov, bytov v mestách alebo chát a chalúp. Práve po rekreačných objektoch bol pritom v posledných mesiacoch hlad. Jednak preto, že cestovanie je stále obmedzené, jednak preto, že niektorí ľudia si svoje chaty a chalupy premieňajú na detašované pracoviská a kancelárie.

Podľa údajov Raiffeisen stavebnej sporiteľne chatu alebo chalupu vlastnú či dlhodobo využíva tretina Čechov a ďalšie o obstaraní rekreačnej nehnuteľnosti uvažujú. „Neobvyklý rok v znamení protiepidemických opatrení určite priviedol ľudí k ešte väčšiemu záujmu o pobyt v prírode, a teda aj kúpu rekreačného bývania. Šesť percent dnešných majiteľov chát a chalúp si ich zaobstaralo práve počas pandémie. Celá štvrtina Čechov potom ich nákup plánuje, medzi mladými ľuďmi je to dokonca každý tretí,“ hovorí Petra Kopecká, tlačová hovorkyňa Raiffeisenbank.

Niektorí záujemcovia potom o obstaraní rekreačných objektov uvažujú ako o investícii. „Vzhľadom k očakávanému rastu cien tohto typu nehnuteľností je určite kúpa chaty alebo chalupy zaujímavou investíciou, na obstaranie ktorej možno dobre využiť úspory zo stavebného sporenia. Medzi Čechmi je populárny aj plán neskôr rekreačnú nehnuteľnosť upraviť na trvalé bývanie a tu sa stavebné sporenie ešte viac hodí, pretože naň možno nadviazať výhodný úver na rekonštrukciu,“ vysvetľuje Petra Kopecká.

ZAHRANIČNÉ NEHNUTEĽNOSTI SÚ V KURZE
Okrem chát a chalúp rastie aj záujem o rekreačné nehnuteľnosti v zahraničí, napríklad pri mori alebo v horách. Vyplýva to z analýzy najväčšieho českého realitného portálu Sreality.cz. Najväčší záujem majú ľudia o rodinné domčeky v Chorvátsku. Dopytujú ale aj nehnuteľnosti v Španielsku alebo v Taliansku.

„Medzi decembrom 2020 a januárom roku 2021 sme zaznamenali skokový nárast počtu otázok na nehnuteľnosti v zahraničí, a to o 62 %,“ hovorí Šarlota Smutná, dátová analytička Seznam.cz. Treba ale podotknúť, že aj naďalej zostávajú zahraničné nehnuteľnosti len malou súčasťou širokej inzertnej ponuky Sreality.cz, záujem o ne ale z dlhodobého hľadiska kontinuálne rastie.

Najväčší záujem je, podobne ako u slovenských nehnuteľností, o rodinné domy. Tie z celkového počtu zaujímajú 59,8%, byty potom 34,3%, komerčné nehnuteľnosti a pozemky 2%. „Boom záujmu pozorujeme najmä o rodinné domy určené na rekreáciu v zahraničí. O pozemky v zahraničí príliš veľký záujem nie je. V tuzemskom vyhľadávaní tvoria pozemky viac ako desatinu otázok. Česi sa stavania v zahraničí skôr obávajú.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram