MENEJ NOVÝCH BYTOV, VIAC REKONŠTRUKCIÍ

Nových bytov a domov vhodných pre rodinné bývanie za dobrú cenu je na realitnom trhu poskrovne. Do kariet ľudí, ktorí si kupujú vlastnú nehnuteľnosť, nehrajú ani vysoké ceny, predovšetkým vo veľkých mestách av ich okolí. Aj preto rastie v poslednej dobe záujem o rekonštrukcie starších bytov a domov.

Koronavírusová kríza zasiahla do segmentu nehnuteľností, hoci inak ako experti pred rokom odhadovali. Vlani boli počuť hlasy, že by ceny realít mohli klesnúť. To sa – zatiaľ – nestalo. V stavebníctve je ale viditeľný prepad, pretože sa zatiaľ nespamätalo z obmedzení spôsobených pandémiou.

STAVIA SA MENEJ BYTOV A DOMOV
Po minuloročnom celoročnom prepade pokračoval v rovnakom trende aj prvý tohtoročný mesiac. Stavebná produkcia v januári podľa aktuálnych dát Českého štatistického úradu (ČSÚ) klesla medziročne o 5,2 percenta. Menej sa začali stavať aj nové byty – stavebné firmy ich počas januára v celom Česku začali 2 629, čo predstavuje medziročný pokles o 11,3 percenta. Naopak, darilo sa dokončovať byty, ktorých stavba začala už skôr.

Najviac firmy na začiatku roka dokončovali stavbu bytových domov, kde vzniklo medziročne o 36,5 percenta bytov viac. Naopak v rodinných domoch došlo k poklesu dokončených bytov v porovnaní s minuloročným januárom o 29,8 percenta. Najviac dokončených bytov eviduje ČSÚ v Stredočeskom kraji, kde ich firmy v rámci novej výstavby dokončili 497. Nasleduje Praha so 431 dokončenými bytmi as väčším odstupom trochu prekvapivo Moravskosliezsky kraj (310 dokončených bytov).

„Stavebníctvo síce funguje ďalej aj napriek komplikáciam spôsobeným protikoronavírusovými opatreniami, napriek tomu ho obmedzenia výrazne zasiahli. Okrem problémov so zahraničnými robotníkmi, na ktorých je české stavebníctvo závislé, sektor dlhodobo zápasí so skostnatenou legislatívou. Kvôli nej je povoľovanie nových stavieb proces na dlhé roky, čo v konečnom dôsledku všetky stavby zdražuje. Napríklad nové byty kvôli prieťahom stoja priemerne o desať percent viac,“ komentuje situáciu na stavebnom a realitnom trhu Evžen Korec, generálny riaditeľ spoločnosti EKOSPOL.

Zmena by podľa Korca mohla nastať až po prijatí nového stavebného zákona, ktorým sa teraz zaoberá poslanecká snemovňa. „Podporená verzia hospodárskeho výboru konečne rieši roky prehliadaný problém systémovej zaujatosti, kedy stavebné úrady fakticky podliehajú vôli miestnych samospráv. Novo by mali stavebné úrady spadať priamo pod štát. Snáď sa to podarí schváliť, pretože nič české stavebníctvo nepotrebuje viac než jednoduchú legislatívu odbúravajúcu zdĺhavú administratívu,“ dodáva.

NADHODNOTENÉ CENY REALIT
Česká národná banka vo svojej správe vydanej v novembri minulého roka uvádza, že ceny nehnuteľností sú nadhodnotené o 17 %, v lukratívnych lokalitách dokonca až 25 %. Týka sa to napríklad Prahy a jej okolia alebo niektorých krajských miest. Ceny realít šponujú chýbajúce nehnuteľnosti a vysoký dopyt po vlastnom bývaní. Odborníci sa zhodujú, že dostupnosť domov a bytov je nedostatočná. Len v Prahe chýba asi 20 tisíc bytov, v ostatných krajských mestách je situácia podobná. Ceny realít sa v hlavnom meste vyšplhali na priemerných 110 tisíc korún za meter štvorcový, dopyt vysoko prevyšuje ponuku.

Podľa Tomáša Kadeřábka, riaditeľa Asociácie developerov SR, však vysoká cena bytov nie je ovplyvnená len lokalitou, ale aj požiadavkami na životné prostredie, a teda používaním šetrných stavebných materiálov. „Ľudia chcú, aby bolo ich bývanie zdravšie, spĺňalo požiadavky na energetickú úspornosť, akustiku a podobne. My práve takéto materiály máme, pretože v dnešnej dobe si nemôžeme dovoliť nebyť pripravení tieto požiadavky splniť,“ potvrdzuje Miloš Hutník z divízie Weber Skupiny Saint-Gobain.

Zvyšujúce sa nároky Čechov na bývanie pritom stavebníci aj developeri vnímajú pri všetkých formách. „Nie všetci ľudia však dosiahnu hypotekárny úver na vlastné bývanie, alebo sa chcú zadlžiť na celý život, tí potom volia bývanie nájomní,“ dopĺňa Miloš Hutník z divízie Weber Skupiny Saint-Gobain. Vo vlastnom napriek tomu žije až 70% Čechov, zhruba 20% v nájomnom byte a 10% pripadá na byty družstevné.

PRIBÝVA ZÁUJEMKOV O RENOVACIU BÝVANIA
Kvôli nedostatku nových bytov a domov prichádza na program dňa rekonštrukcie. Všímajú si to aj banky a sporiteľne, pretože rastie dopyt po úveroch na rekonštrukciu. Napríklad podľa posledného prieskumu Raiffeisen stavebnej sporiteľne sa ľudia úprav a rekonštrukcií svojho bývania neboja, práve naopak.

Real estate low rise construction building exterior in new residential area for sale blue sky sunny background. Urban development concept image

„Práve teraz, keď doma trávime viac času, je ideálny čas na plánovanie a vylepšovanie našich domovov. Môže sa objaviť potreba zrekonštruovať deťom izbičku, aby v nej lepšie zvládali dištančnú výučbu, a dospelí potrebujú vhodný priestor pre prácu z domova viac ako kedykoľvek predtým,“ hovorí Lenka Molnárová, tlačová hovorkyňa Raiffeisen stavebnej sporiteľne.

REKONŠTRUKCIA BYTU SO SLUŠNOSŤOU
Každý, kto sa do rekonštrukcie púšťa v bytovom dome, by mal vziať ohľad na svojich susedov, a to najmä kvôli prípadnému hluku a prachu. „Oznámiť rekonštrukciu v dome, je slušnosť, rovnako tak ako dodržiavanie nočného pokoja.