NEHNUTEĽNOSŤ AKO INVESTÍCIE? PREČO STÁLE LÁKAJÚ BYTY NA PRENÁJOM

Kto má našetrené, zvažuje, kam v súčasnej dobe vložiť peniaze, aby na účtoch nestrácali svoju hodnotu. Jednou z možností je obstaranie nehnuteľnosti ako investícia. Podľa finančníkov majú byty alebo domy svoje miesto v každom dobre diverzifikovanom portfóliu. Oproti komoditám potom ponúkajú výnosy z prenájmu. Všetko je však nutné dobre spočítať, už preto, že ceny nehnuteľností, najmä bytov v žiadaných lokalitách, idú stále nahor.

Do nehnuteľností je možné investovať rôznymi spôsobmi – kúpiť byt za usporené peniaze, vziať si hypotéku a splácať ju z nájmu alebo využiť takzvané nehnuteľnostné fondy, do ktorých je možné sporiť na mesačnej báze podobne ako napríklad do podielových fondov. Takéto riešenie sa oplatí hlavne pre tých, ktorým pripadajú nehnuteľnosti lukratívne, ale nemôžu si dovoliť zaobstarať celý byt alebo dom.

RAKETOVÝ RAST CIEN NEHNUTEĽNOSTÍ
Záujem investorov o nehnuteľnosti ženie ceny realít nahor. Všímajú si to realitní makléri aj developeri. Vysoký záujem o bývanie – predovšetkým v hlavnom meste – sa tak prelial z konca minulého roku do toho tohtoročného. Napríklad podľa analýzy spoločností Skanska, Trigema a Central Group sa v Prahe v prvom štvrťroku tohto roku predalo 2 100 nových bytov a ich priemerná cena vzrástla na 112 233 korún za meter štvorcový plochy. Súčasne bolo ku koncu marca v ponukách najmenšie množstvo realít za posledné tri roky.

„V súčasnosti na trhu zaznamenávame rekordne vysoký dopyt po novom bývaní. Najvyššia za posledných desať rokov. V medziročnom porovnaní sa počas prvých troch mesiacov predalo o polovicu viac bytov ako vlani v rovnakom čase. Aj v ďalšom období očakávame, že bude záujem veľký. Situáciu však stále komplikuje nedostatočná nová rezidenčná výstavba, ktorá nestačí na potreby verejnosti včas a pružne reagovať. Dôvod je stále rovnaký – komplikované a zdĺhavé povoľovanie nových projektov,“ hovorí Marcel Soural, predseda predstavenstva spoločnosti Trigema.

Dynamicky sa vyvíjajúci dopyt tlačí podľa developerov na ceny po novom bývaní. Medzikvartálne ceny narástli o 4 percentá a medziročne až o 9 percent. „Hlad po obstaraní nového bytu pokračuje, a to sa odráža v priemerných predajných cenách. Či už ide o byt na vlastné bývanie, alebo na investíciu. Nedostatočná ponuka, spôsobená zdĺhavým povoľovaním novej výstavby, v kombinácii s rastúcimi vstupmi tlačí ceny nahor. Svojich nových majiteľov v posledných mesiacoch navyše našli aj drahšie a veľké byty, ktoré mnohokrát dlhšie čakajú na svojich kupcov,“ hovorí Petr Michálek, predseda predstavenstva Skanska Reality.

Štruktúra ponuky s ohľadom na veľkosť bytu sa príliš nezmenila. Cenníkom developerov naďalej dominujú byty 2 + kk, nasledujú byty 3 + kk a garsónky. „Situácia začína byť kritická. Nová ponuka absolútne nestíha pokrývať zvýšený dopyt, preto je teraz na trhu najmenej bytov za posledné tri roky a kvôli tomu ceny nových bytov aj naďalej rastú,“ hovorí šéf Central Group Dušan Kunovský.

ČESKY SA O INVESTIČNÉ BYTY ZAUJÍMAJÚ
Záujem o nehnuteľnosti vychádza nielen z potreby mať vlastné bývanie, ale aj vhodne uložiť peniaze. Podľa posledného prieskumu spoločnosti GarantovanyNajem.cz by si investičnú nehnuteľnosť chcelo zaobstarať takmer 79 percent Čechov. Najčastejšie preto, že ide o bezpečnú investíciu s očakávaným výnosom.

„Ľudia do nehnuteľností z hľadiska investícií vkladajú značnú dôveru. Takmer polovica ich vníma ako bezpečný spôsob, ako zhodnotiť svoje úspory. Pre ďalšiu pätinu by takýto byt alebo dom slúžil ako záložný variant pre vlastný dôchodok alebo pre rodinu,“ uvádza Tomáš Suchomel, riaditeľ spoločnosti GarantovanyNajem.cz.

Z výsledkov prieskumu tiež vyplýva, že investičnú nehnuteľnosť čisto na špekulácii – za účelom budúceho predaja za viac peňazí – by si zaobstaralo iba necelých päť percent opýtaných. Pre väčšinu ľudí je teda dôležité, aby nehnuteľnosť popri výnose mohla plniť aj ďalšiu funkciu, napríklad ako záložný variant bývania pre rodinných príslušníkov.

„Záujem o kúpu bytov na investíciu je v posledných rokoch silný, ale investori sú orientovaní predovšetkým na výnosy z prenájmov. Nie primárne na špekulácii, teda aby počkali na zhodnotenie a nehnuteľnosť vo vhodnom čase predali. Samotný výnos pritom dosahuje v priemere tri až štyri percentá ročne. Napríklad v Prahe sa ale vzhľadom k cenovej hladine bude blížiť skôr spodnej hranici tohto intervalu, zatiaľ čo napríklad v Brne naopak tej hornej,“ opisuje Tomáša Suchomel a dodáva: „Chuť investovať do nehnuteľností nepoľavila ani počas pandémie, očakávame preto, že sa ešte viac prejaví po jej skončení.“

Apartment, Built Structure, Residential Building, Balcony, Buy – Single Word

KÚPIŤ BYT SA VYPLATÍ I TERAZ
Podľa odborníkov sa potom oplatí nakupovať byty ako investíciu aj v koronavírusovej kríze. Nehnuteľnosti sú totiž naďalej vnímané ako vhodné zabezpečenie proti inflácii.